Vývoj extrémně přesného stroje pro testování snímačů ve vývoji ŠKODA Auto

Mám radost, že jsme se stali dodavateli strojů, a to do vývoje ŠKODA Auto. Na takovou příležitost jsem opravdu hrdý. Podobná zadání jsou v testovacích aplikacích většinou velmi zábavná, ale zároveň dost náročná.

V rámci našeho vývojového projektu ve společnosti ŠKODA Auto jsme dostali za úkol vyvinout extrémně přesný stroj pro testování funkce snímačů spalovacích motorů. Měřit přesně signál i při velmi vysokých otáčkách, a to v různých stavech podle mechanického nastavení, rozdílné teploty a dynamiky řízení otáček, je krásná aplikace, na kterou je třeba mít fištrón a zvolit správné komponenty.

Za velmi dobré rozhodnutí považuji postavit stroj na platformě Beckhoff. K tomu se jistě dostanu v některém z příštích článků, protože dnes bych se chtěl zaměřit na možnosti identifikace a zaměření mechaniky. Podíval jsem se pod pokličku, když se „vařila“ automatizační aplikace s profilometrem, a byl jsem tím samozřejmě okouzlen.

V projektu jsme použili profilometr ISL38-100 od společnosti Cognex, který nám umožňuje dosáhnout vysoké přesnosti při detekci a měření mechanického nastavení před samotným testováním.

Aplikace v projektu

V našem projektu používáme profilometr ISL38-100 k detekci stavu – tedy nastavení mechaniky před samotným testem. Profilometr nám umožňuje virtuálně svázat pozici senzoru s vyhodnocením snímaných dat. Pro interpretaci výsledků, tedy přesných vyčítaných dat i při vysokých otáčkách (například při rychlosti 8000 ot/min), jsme schopni detekovat pozici napěťových hran s přesností na 0,05 úhlového stupně, identifikovat indexy pozice a jednoduše rozpoznat typ snímače. (Pozn.: Věta popisuje aplikaci – procesujeme na úrovni HW od Beckhoff a Renishaw – v těchto rychlostech jsme s daty z profilometru již na hranici jeho možností).

Profilometr vytvoří oblak bodů v prostoru, tím vytvoří vlastně 3D model reality. Vytváří prostorovou matici pozice a vzdálenosti, se kterou si můžete skrze připravené nástroje od Cognexu jednoduše „hrát“. Čtete textury, identifikujete hrany, blokujete, omezujete, filtrujete… Možnosti jsou opravdu široké – vlastně všechny tak, jak je znáte ze standardních vision aplikací.

Nemusíte se omezovat pouze na plochu – všechny nástroje, včetně těch založených na deep learningu, můžete použít i v prostoru. Pro funkční skenování dílu profilometrem je samozřejmě potřeba použít šikovný polohovací systém – to je jasné.

Výhody spolupráce s Cognex

Spolupráce se společností Cognex nám umožnila rychle dosáhnout řešení i v náročných detailech. Jsem velmi rád za takovou spolupráci, kterou máme s týmem Cognexu, konkrétně s týmem Milana Šťástky.

Vision aplikace – včetně těch prostorových s profilometry – jsou čím dál tím důležitější. Být na úrovni v jejich chápání a efektivním využívání je v oblasti průmyslové automatizaci velmi perspektivní.

Pokud jste s námi ještě žádný komplexní Vision projekt neřešili, věřím, že se o našich dovednostech brzy přesvědčíte sami. Postupovat dál ve znalosti integrací systémů Cognex mám totiž rozhodně v plánu.

Závěr

Náš automatizační tým pod vedením kolegy Stanislava Mráze je spokojený s použitou technikou, profilometrem ISL38-100, i s celkovou spoluprací se společností Cognex. Já jsem zase velmi spokojený se svým automatizačním týmem.

Tento projekt nám umožnil ukázat naše schopnosti v oblasti přesného měření a inspekce, což Vás jako zákazníky může motivovat k tomu, abyste se o našich dovednostech v oblasti práce s profilometry dozvěděli více.

Díky a ať se Vám vše daří

Ing. Vladimír Klusoň

Další články